Website Menu
Close Menu
|
|
PromoImg
Year Group Guide
Find Out More
PromoImg
Secondary Teachers
Find Out More
PromoImg
Meet Our Teachers
Find Out More
  • HdImage
  • HdImage
  • HdImage
Primary Teachers
PRIMARY LEADERSHIP TEAM (PLT)
Roger SCHULTZ Head of School M.Ed. (USQ), B. Sc. (UQ), Dip. Ed. (UQ), CELTA (RSA)
Tom VERITY  Principal B.A. (Hons) in Geography (Anglia), PGCE (Lincoln), NPQH, National Leader of Education
Alison NADARAJAH Vice Principal: Our Students Dip. Ed. (Moray House, Edinburgh)
David HELLIER Vice Principal: Achievement & Progression B.A. (Hons) in Modern History (Queen Mary College), Diploma in Law (London), Postgraduate Diploma in Legal Studies (London), PGCE in History (London), NPQH
Jaime THISTLETON Vice Principal: Our Staff M.A. Ed. In Leadership & Management (USQ), B. Ed. (USQ)
Sharon WELLINGTON Vice Principal: Learning & Teaching LLB Law Degree (Hons) (North London), PGCE Primary (London)  
EXTENDED PRIMARY LEADERSHIP TEAM (EPLT)
Philip KEARTON Our Students B. Ed. (Hons) (Sheffield Hallam)
Gemma SILK Learning & Teaching B.A (Hons) History & Sociology (Liverpool), PGCE Primary Education (Newcastle)
Megan LOUGHER Learning & Teaching B.A. (Hons) Primary Education (Roehampton, Surrey), QTS
Helen NORBURY Our Staff M.A. (Hons) Geography, PGCE Primary (Edinburgh)
Sarah SHINE Our Staff M. Ed. (Exeter), B. Ed. (U.W.E)
Michael SPEIRS Achievemeent & Progression Leader B.A. (Hons) in Politics and Anthropology (Newcastle
University), QTS
FOUNDATION STAGE 1
Andrea BROUGH Year Leader: Foundation Stage 1 B.A. Ed. (Early Childhood Studies)
Jane STEWART Foundation Stage 1 B.Sc (Hons) QTS Primary specialising in Geography (University
of the West of England)
FOUNDATION STAGE 2
Lea-Ann ROBINSON Year Leader: Foundation Stage 2 B.A. in  Three Dimensional  Crafts (Hons) (Brighton), PGCE (Brighton), GTP Primary Education (St Mary’s)
Aly COY Foundation Stage 2 B.Ed (Hons) (Cheltenham & Gloucester College), BTEC Diploma in Computer Studies (Somerset College, Taunton)
Alexis FARRELL Foundation Stage 2 B.A. (Hons) in Business Studies and French (South Bank University, London), PGCE Primary (University of Chichester)
Sarah DIXON Foundation Stage 2 B.A. in Media Studies (Murdoch University), PGCE (Northumbria University)
Marie HARRIS Foundation Stage 2 B.Sc. (Hons) Physical Geography (University of Hull), PGCE (University of Leeds)
YEAR 1
Rebecca MORLEY Year Leader: Year 1 B.A. in Education Studies & Psychology (Durham), QTS (East Sussex)
Louise BOWLING Year 1 B.A. QTS (Hons) in Education and Advanced Studies of Early Years (Liverpool Hope University)
Chris GOODWIN Year 1 B.A. (Hons) in Economics (University of Nottingham), M.A. in Marketing (Kingston Business School), PGCE QTS (Sunderland University), CELTA
Jessica MCEVOY Year 1 BA (Hons) Early Years Education (Bath Spa University), PGCE (Bath Spa University) 
Ashley PRITCHARD HoST: Learning Technology & Computing/ Year 1 B.Sc. (Hons) Geography (Lancashire), PGCE Primary with QTS (Cumbria)
YEAR 2
Laura MADDERN Year Leader: Year 2  B.Sc. Economics (UWCC, Cardiff Business School), PGCE Primary Studies with Qualified Teaching Status (BA Hons) UWCN (Caerleon Campus), Diploma in Dyslexia and Speech and Language (Middlesex University UK Real Training Campus)
Julie HARRISON Year 2 B.A. QTS (First Class Hons) in Primary Education with Advanced Studies of Early Years (Liverpool Hope University)
Nicola PIRIE Year 2 B. Ed. Primary (Merits in teaching), ITAC (Postgraduate)
Kirsti SAUNDERS Year 2 Primary PGCE (The University of Warwick), B.Sc. (Hons) Natural Sciences – 2:1 (Biology and Chemistry) (Lancaster University)
Natasha SMART Year 2 B.Sc. (Hons) in Biomedical Science (Newcastle University), PGCE
YEAR 3
Andrew BOASE Year Leader: Year 3 M.A. (Hons) History (University of Edinburgh), QTS (R&C LEA Graduate Teacher Programme)
Dan EBSWORTH Year 3 B.A. in Communication Studies (Nottingham Trent University), PGCE-QTS (Northampton University)
Alice GASKELL Year 3 M.Ed. Professional Studies (University of Exeter), PGCE Primary (teaching music  specialism ) (University of Exeter), B.A. (Hons) Music Technology (University of Huddersfield)
Annabel MCWILLIAM Year 3 LL.B. Law (Hons) (University of Bristol), QTS (Canterbury Christchurch University), Leadership Development Programme (Canterbury Christchurch University), National Award for SEN coordination (Institute of Education)
Selina SUARDI Year 3 B.Ed (University of Canterbury New Zealand), Diploma of Teaching (Christchurch College of Education, New Zealand) 
YEAR 4
Helen JONES Year Leader: Year 4 B.A. (Hons) English Literature and English Language, 2:1
(Supplementary subject: Bibliography and Palaeography) (University of Birmingham)
Lauren DOUSE HoST: English / Year 4 B.A. (Hons) Primary Education with QTS (The Nottingham Trent University)
Kim SLOANE Year 4 Graduate Teachers Programme in Years 1 – 4 (The University of Reading), B.Sc. in Child Psychology (The Open University)
Hayley STONE Year 4 B.Sc. (Hons) in Psychology, PGCE in Primary Education (Brunel University)
Ben WINTER SC: Maths/ Year 4 M. PGCE in Primary Maths (Open University) on-going, B.Sc. Economics (Swansea), PGCE (West England)
YEAR 5
Harriet POWELL Year Leader: Year 5 PGCE (Reading), QTS, B.A (Hons) in History and American Studies
Luke DARLOW Year 5 PGCE Primary Education (Liverpool Hope University), B.A. (Hons) TV and Film Production (First Class) (University of Teesside)
Claire HAWKINS Year 5 B.A. (Hons) in Education with QTS (2:1) (Canterbury Christ Church University)
Laura MCCULLOUGH HoST: Humanities, DT & Library/ Year 5 B.Ed. in English Literature (Hons) (Belfast)
Anne WINTER SC: Design Technology / Year 5 M.A Ed. (Plymouth), B.A. (Hons) 2i (York), PGCE Primary (Lancashire), Postgraduate Certificate in Maths (Open University)
YEAR 6
Aimee BOASE Year Leader: Year 6 B.A in Education & Psychology (Cardiff), PGCE (Cardiff)
Nicola HARRIS Year 6 B.Sc. (Hons) in Social Psychology (Loughborough University), PGCE (UCL Institute of Education), M.Sc. in Applied Psychology (University of Worcester)
Jon MADDERN SC: PSHE/ Year 6 Graduate Diploma of Education (University of Western Australia), B.Sc. Human Movement and Exercise Science/ Psychology (University of Western Australia)
Jude QUARM Year 6 Challenge Coordinator/
Year 6
M. Ed. (G&T), B.A., Dip. Ed. (Primary)
Stephanie WELLER Year 6 / Drama and Performance Subject Coach BEd Degree (Hons) in Primary Education (2:1) (University of Gloucestershire)
PHYSICAL EDUCATION FACULTY
Ian WARD  WS Director of Sport BEd (Hons) Physical Education (University Chichester), Advanced Skills Teacher Physical Education (DfEE and Kent County Council)
 
Ben ATKINSON HoST: PE (Curriculum) B.Sc. in Geography (Hons) (Durham), PGCE with QTS (London)
Oliver MORGAN HoST: PE (Sports) B.Sc. (Hons) in Sports Science (University College Chichester), QTS (Canterbury Christ Church University)
Laura MCGEE PE B.A. Honours Physical Education QTS (2:1) (Chelsea School, University of Brighton)
Paul WELLINGTON PE MSc Sports Management (American Public University, PGCE and B.A (Hons) Human Movement Studies (University of Wales Institute, Cardiff UWIC)
AQUATICS FACULTY
Stuart BROMLEY WS Aquatics Leader B.A. (Hons) (Exeter), PGCE (Exeter)
Sergeant LEE Aquatics Life Guard Instructor
MUSIC FACULTY
Dean EVANS HoST Music M.A Music (Huddersfield), B.Mus (Hons) (Huddersfield), QTS (Hertfordshire)
Benjamin JAMES Music B.A Music Composition & Professional Practice (Hons) (Coventry University), PGCE Primary (Gloucestershire)
Jennie LEYFIED Music B.A. (Joint Hons) in French & Music (Cardiff), PGCE Modern Foreign Languages with QTS (University of Worcester)
ART FACULTY
Helen OLIVER Primary Art Specialist B.A.Ed. (Hons) (University West of England)
MODERN FOREIGN LANUAGES FACULTY
Joanna ASSE DROUET HoST: MFL / French M.A. in Eng, Master in Teaching French as a foreign language, PGCE
Roslinda bt OTHMAN MFL Dip. Professional in Early Childhood Ed. KS1-2 (University Malaya)
Wan RASIDAH MFL B.A. (Hons) (UKM), Dip in Ed.
Carlyn MOK MFL M.Ed. (Deakin University), B.Ed. (Deakin University, Burwood), Diploma of Teaching (Primary) (Victoria College)
Stella SONG MFL B.A. in Chinese Literature (Dongbei University of Finance and Economics), Teaching Qualification: Secondary Chinese Teacher (Chinese Ministry of Education)
LEARNING TECHNOLOGY
David DEVEY WS Head of Learning Technology BSc in Computer Science (University of Plymouth), PGCE ICT (University of Brighton)
LEARNING SUPPORT UNIT (LSU)
Elaine STEINHART Special Education News Coordinator M.A. Education, B.Sc (Hons) Psychology, Dip. Ed. Primary, LTCL, Post Graduate Diploma in Teaching English as a second/ Foreign Language (Trinity College, London)
David DICKSON LSU B.A Sport Studies (Bedford), Postgraduate Diploma in Education (PGDE) (University of Strathclyde)
Louise KING LSU B.A. (Hons) in History and Sociology (Queen’s University Belfast), PGCE Primary (St Mary’s University Twickenham), Diploma in SEN, National SENCo Award
TEACHER LIBRARIAN
Kirsten GALLAGHER Teacher Librarian M.A. in Information & Library Management (Newcastle), B.Ed. (Hons) in Geography, History & Multicultural education (West Yorkshire)
COUNSELLOR
Libby MACKAY Counsellor COSCA Accredited Certificate In Counselling Supervision (Vital ConneXions), Post Graduate Diploma in Person Centered-Counselling (University of Aberdeen), M.A.in Psychology (2.1) (University of Dundee), Post Graduate Certificate in Special Educational Needs in Further and Community Education (First part of M.Ed.) (Moray House Institute of Education, Heriot-Watt University)
SUPPLY TEACHER (PPA)
Debbie JONATHAN PPA (Part-time) B.A. Ed. & English (Joint) (Hons) (Surrey), PGCE (Surrey)
     
back to the top
Tap here for SUB-MENU
back to the top